Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zdrowie psychiczne pracowników – coraz bardziej palący problem

07 listopada 2024 | Kadry i Płace | Karolina Stawicka PaweŁ Wyrębek MAGDALENA PROFIC

Listopad to miesiąc zdrowia psychicznego. Jak pracodawcy mogą zadbać w tym kontekście o własnych pracowników? Czy wolno pobłażać osobie z zaburzeniami psychicznymi? Czy takie zaburzenia lub przyjmowanie leków mogą uzasadniać rozwiązanie umowy?

Zdrowie psychiczne jest tematem, o którym w ostatnich latach mówi się coraz więcej i coraz bardziej otwarcie. Dotyczy to także zdrowia psychicznego pracowników, u których obserwuje się rosnącą liczbę zwolnień lekarskich wystawianych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Do tej grupy zalicza są m.in. depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości i reakcje na ciężki stres.

Według danych ZUS w 2023 r. liczba zwolnień lekarskich wystawionych z tych powodów wzrosła względem roku poprzedniego o 8,7 procent. W 2023 r. lekarze wystawili ponad 1,4 miliona zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 26 mln dni absencji chorobowych.

Kondycja pracowników, w tym psychiczna, ma wpływ na środowisko pracy i samych pracodawców, w tym w szczególności przekłada się na absencje, konieczność zapewnienia zastępstw, zwiększoną rotację pracowników, mniejsze zaangażowanie w pracę oraz niższą jej efektywność.

Skoro listopad jest miesiącem zdrowia psychicznego, warto rozważyć, jakie obowiązki i możliwości ma pracodawca w kontekście zdrowia psychicznego pracowników, czy firma uwzględnia to w swojej polityce HRowej, czy w tym aspekcie pracodawca jest inkluzywny.

∑ Za co odpowiada pracodawca?

Kodeks pracy pośrednio nakłada na pracodawców liczne obowiązki w sferze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 13021

Wydanie: 13021

Spis treści
Zamów abonament